Права и обязанности

КОНТАКТНАЯ ИНФОРМАЦИЯ

Партнеры

SPORT

Moment fabulos pentru sportul românesc. Simona Halep a câștigat Turneul de tenis de la Roland Garros

Bucurie imensă pentru iubitorii sportului din România. După 3 finale de Mare Șlem ratate, una la Australian Open și alte două tot la Roland Garros, Simona Halep și-a luat revanșa, reușind o victorie senzațională în finala din acest an. Românca a dovedit astfel că își merită din plin locul 1 în clasamentul WTA, poziție pe care o ocupă de peste 35 de săptămâni.

Americanca Sloane Stephens, locul 10 mondial, a dominat primul set al întâlnirii. Jucătoarea din SUA a avut un serviciu foarte bun pe care și l-a valorificat din plin după ce reușise breakul încă din cel de al patrulea game.

Fără să facă nici un cadou româncei, Stephens s-a impus în set cu 6-3.

Partea secundă a început la fel de slab pentru Simona Halep, care a cedat serviciul propriu încă din primul game al setului, după care și-a adjudecat și propriul serviciu.

Dar românca nu a cedat partida și după două breakuri a reușit să întoarcă rezultatul, conducând cu 4-2, într-un set pe care, în cele din urmă, l-a câștigat cu 6-4.

Cele două sportive au intrat în decisiv după ce, în primele două seturi, cumulaseră o oră și 7 minute de joc.

Românca a câștigat primul game pe propriul serviciu, s-a impus și în cel de al doilea pe serviciul adversarei, apoi a dus scorul la 3-0, la 4-0 și  la 5-0.

La acest scor, Sloane Stephens a reușit să câștige un game, dar Simona Halep și-a continuat jocul perfect, impunându-se cu 6-1.

Simona Halep reușește astfel să își adjudece primul trofeu de Mare Șlem din carieră, care îi aduce în cont 2, 6 milioane de euro.